Kuchyň spojená s obývacím pokojem? A proč ne!

09.01.2023

Více než 95 procent současných kuchyní a obývacích pokojů se řeší jako jeden společný prostor. Přesný návod na toto řešení ale neexistuje, záleží především na tom, jaký je životní styl dané rodiny.
Velký stůl lze částečně přisadit třeba ke kuchyňskému ostrůvku a v případě potřeby jej umístit do prostoru
Proto spojení kuchyně a obýváku se dlouho protestovalo. Hlavním argumentem odpůrců byl hluk a odér z vaření. Jenže díky kvalitním novým spotřebičům výhrady už padly, myčky i digestoře jsou nejen výkonné, ale také tiché.
Spojení kuchyně a obýváku je důležité zejména pro rodiny s malým dětmi,  pro maminku je praktické mít děti na dohled právě v obývacím prostoru, do dětského pokoje nevidí a aby se jí pletly pod nohy při přípravě jídla, to ideální opravdu není.  Ženy také nechtějí trávit čas samy při přípravě jídla, zatímco ostatní – rodina, návštěvy – se baví někde jinde.

Kuchyni odděluje od jídelní a obývací části barový pult

Na prvním místě je stůl

Za velmi důležité pokládají architekti v propojeném prostoru umístění stolu, který by měl být dostatečně velký, aby "zvládl" i rodinné oslavy, Vánoce s prarodiči či velkou návštěvu. Kdo má málo místa a s trvalým umístěním stolu pro šest lidí by zápolil,
může si pořídit rozkládací provedení.

Že se vám zdá stůl pro šest marnotratným řešením? A vám by se nelíbilo krásně nazdobit vánoční stůl pro celou rodinu včetně babičky a dědečka nebo mít pro velkou návštěvu pěkně nachystané občerstvení? Na velkém stole taková akce vždy vynikne lépe.

U dostatečně velkého stolu lze hrát různé hry, děti si na něm mohou rozložit učení a maminka zase ocení prostor pro nastříhání závěsů... Zásadní rada architektů pro zařizování kuchyně spojené s obývákem může být překvapivá: nejdříve vyřešte kuchyni a jídelnu, teprve to, co "zbyde", věnujte obývacím pokoji. Ke stolu má být snadný a co nejkratší přístup z kuchyně.

Velikost pohovky v obývací části a množství dalšího nábytku lze snadno zredukovat, většina rodin ji stejně používá hlavně ke sledování televize. Konferenční stolek, který zabírá hodně místa, mohou nahradit třeba takzvané hnízdovité stolky, tedy takové, kdy se dva či tři dají podsunout pod sebe a jež mohou stát klidně někde v rohu místnosti v blízkosti sedačky. Až budou potřeba, umístí se na patřičné místo. Návštěvu raději pozvěte ke stolu než k nízkému konferečnímu stolku, tam i pouhé pití kávy představuje nezřídka eskamotérský kousek.

Stůl a potřebné centimetry

Volba velkého stolu začíná u centimetrů: pro stolování potřebuje každý strávník plochu 60 cm na šířku a 40 cm na hloubku, mezi dva proti sobě sedící by se měl vejít ještě minimálně 10 cm široký pás na dochucovadla, pečivo či dekoraci. Při vyměřování dostatečného prostoru se nesmí zapomenout na to, že je třeba židle při usednutí či vstávání odsunout, to znamená mít k dispozici dalších minimálně 70, lépe však 100 cm volného prostoru. Kruhové stoly sice působí hodně slavnostně, ale na prostor jsou mnohem náročnější než čtvrecové nebo obdélníkové. Oblíbené rohové
lavice z malých panelákových kuchyní pohodlí nenabízejí, když chce sedící v rohu vstát, musí se kvůli němu nadzvednout ostatní.

Současný trend spojuje kuchyňskou, jídelní a obývací část do jediné místnosti.

Kam s televizí

V obytném prostoru dnes nechybí – téměř v žádné domácnosti – větší či menší televizor, zpravidla už v plochém provedení na zeď. Vzdálenost diváka by měla být přibližně trojnásobek úhlopříčky, střed obrazovky byste měli mít, pokud sedíte, ve výšce očí.  Televizor nepatří proti oknu, to kvůli odrazu světla.

Pro pohodlí při sledování filmů jsou ideální i různé podnožky a takzvané pufy pod nohy, případně polohovatelné opěrky hlavy. Kdo má dostatek místa, může si dopřát
rovnou televizní polohovatelné křeslo. Vyhněte se pouze vysokým křeslům umístěným do prostoru, působí rušivě. Máte-li krb, umístěte jej tak, abyste na něj měli přímý pohled z pohovky či křesel. "Souboj" televizor a krb bývá někdy obtížný, kdo dostane přednost? Volby  a záleží právě na rodinných zvyklostech.